Lavínová sezóna 2022/2023 s viacerými rekordmi.

V tejto sezóne sme zaznamenali viacero rekordov, hlavne čo sa týka niektorých lavínových nehôd, ale aj výkyvov počasia.

  • Prvá smrteľná nehoda už v septembri
  • Neskorý začiatok zimy
  • Mimoriadne teplé Vianoce a začiatok roka 2023
  • Lavínová 4 a veľké lavíny vo februári
  • Mokré a základové lavíny v apríli
  • Lavínové správy vydávané od 19.11.2022 do 17.5.2023 (172 dní – takmer 6 mesiacov)

Septembrové sneženie

V polovici septembra, studený front spojený s prudkým ochladením rázne zmenili podmienky v horstvách Slovenska. Podmienky sa posunuli od letných rovno do zimných. Teploty klesli na záporné hodnoty počas celého dňa už od 1900 m n. m. Studený front bol spojený so zrážkami a vplyvom nízkych teplôt boli tieto zrážky snehové a netoplili sa. Nad hranicou 2000 m n. m. sneh neustále pribúdal. V priebehu troch dní sme evidovali priemerný prírastok snehu + 30 cm.

Rekordne skorá prvá lavínová nehoda sezóny.

21.9.2022 sa počas výstupu na Bradavicu v exponovanom teréne pohybovali dve skupiny vystupujúcich. Obidve skupiny pozostávali z veľmi skúsených osôb, horský vodca s klientom a horský vodca s rodinným príslušníkom. Počas túry jedna zo skupín uvoľnila snehovú dosku o rozmere 10 x 10m, ktorá ich následne strhla do strmého exponovaného žľabu do Slavkovskej dolinky. Následkom pádu v exponovanom teréne utrpeli osoby v lavíne zranenia nezlučiteľné so životom. (BLOG o nehode)

Jednalo sa o historicky prvú tragickú lavínovú nehodu z nastupujúcej zimy v mesiaci september. Doposiaľ najskoršou tragickou nehodou bola lavínová nehoda z Belianskych Tatier, ktorá sa udiala 17.10.1974 v Kopskom sedle. Táto lavínová nehoda sa tak stala o 25 dní skôr. Ďalším zaujímavým faktom je, že iba 3 kalendárne mesiace trvalo obdobie medzi poslednou nehodou minulej sezóny a prvou nehodou nadchádzajúcej sezóny 2022/2023 (jún, júl, august).

Neskorý začiatok zimy

Prvé lavínové výstrahy sezóny sme vydali 19.11., no sneh bol vtedy iba v najvyšších polohách a aj ten sa už tri dni dni roztopil. December tiež začínal iba pozvoľna, mierne lavínové nebezpečenstvo bolo vyhlásené iba v najvyšších polohách Tatier. Zmenu priniesol front, ktorý priniesol snehové zrážky z juhu, najviac napadlo v Nízkych Tatrách (25 cm), snežilo aj inde a napriek podpriemernej výške snehu sa bohužiaľ objavila druhá smrteľná nehoda sezóny (BLOG o nehode).

Rekordne teplé Vianoce a začiatok roka 2023

Po relatívne chladnej prvej polovici decembra sa situácia na jeho konci výrazne zmenila. Tak ako po iné roky, aj tento raz sa u nás naplnila pranostika: „Katarína na ľade a Vianoce na blate. Vianočný víkend bol teplý aj na horách, vo výškach okolo 1500 m n. m. bolo okolo nuly. Vyhlásený bol 1., najnižší stupeň lavínového nebezpečenstva. Len vo vyšších polohách od 2000 m n. m. bol v Západných a Vysokých Tatrách vyhlásený 2. stupeň. To že aj málo snehu môže byť zradné sa potvrdilo jednému poľskému turistovi, ktorý spadol v lavíne spod hrebeňa Červených vrchov, z Vysokej Suchej Čuby Kondrackej, na slovenskú stranu do Tichej doliny. Našťastie nebol ťažko zranený a pokračoval ďalej do údolia, viac. Podobné to bolo aj v SV stene Malého Ľadového štítu, kde vypadol horolezec s neveľkou, asi 6m širokou a 40cm hrubou doskou snehu. Našťastie ho istenie zachytilo a poranil si len nohy, viac

Prvé dni roka 2023 pokračovali mimoriadne teplým počasím na horách. Na viacerých staniciach bol najteplejším dňom práve 1. január. Výrazne sa oteplenie prejavilo na severných stranách pohorí, hlavne Nízkych, Západných a Vysokých Tatier. Rekordérom bola stanica na Zverovke vo výške 1040 m n. m., ktorá mala 1.1.2023 o 11:30 až + 16,2 °C.

Snehová nádielka prišla v januári.

V priebehu pondelka 9.1.2023 zasiahol územie Slovenska od juhozápadu zvlnený studený front, ktorý priniesol zrážky. Tie mali najskôr formu dažďa, čo v stredných polohách spôsobilo roztopenie snehovej pokrývky. Popoludní sa začalo ochladzovať a frontálny systém sa postupne dostal nad horské územia Slovenska. Najviac zrážok však stratil „cestou“ od juhozápadu, preto v utorok dopoludnia sme ešte nezaznamenali veľký nárast snehovej pokrývky. V utorok zasiahol horské územia na východ postupujúci studený front, ktorý tentoraz priniesol bohatú snehovú nádielku. Vo všetkých pohoriach sme evidovali prírastok nového snehu + 30cm, niekde aj viacej.

Prvá trojka tejto zimnej sezóny = 2 lavínové nehody v jeden deň

11.1.2023 boli zaznamenané hneď dve lavínové nehody. Prvá v Nízkych Tatrách, v oblasti Lukovského kotla Chopku, druhá v Západných Tatrách v oblasti Žiarskej doliny. (BLOG o nehodách). Pre tento deň bol Strediskom lavínovej prevencie po prvý krát v tejto zimnej sezóne vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva (zvýšené). V ten daň spadli aj ďalšie lavíny v Nízkych, Vysokých a Západných Tatrách. Bolo to spolu až 6 lavín, ktoré spustili skialpinisti a lyžiari v jeden deň.

Video z lavín v Nízkych Tatrách.
2023-01-11 Západné Tatry, Lavínovú nehodu v Madajovom žlabe, zachytila aj kamera na AMS Hrubá kopa

Ďalšie lavínové nehody prišli v druhej polovici januára v Malej Fatre (BLOG o nehode) a pod Groszovými ľadopádmi (BLOG o nehode). Priniesli bohužiaľ ďalšie dve obete a dvoch zranených. V oboch prípadoch musela zasahovať HZS.

Kompresný test, Groszove ľadopády

Veľké lavínové nebezpečenstvo vo februári.

O slovo sa prihlásilo severozápadné prúdenie, ktoré zo sebou prinieslo množstvo zrážok a najmä veľmi silný vietor. Už v 31. januára bol pre Vysoké a Západné Tatry vydaný 3. stupeň lavínového nebezpečenstva, ktorý „odolal“ až do 2. februára. Počas týždňa aj naďalej pretrvával silný vietor spojený so snežením čoho dôsledkom sa 3. februára vytvorilo v Západných a Vysokých Tatrách veľké lavínové nebezpečenstvo teda 4.stupeň. Okrem iného to znamenalo aj uzáveru Žiarskej doliny spolu so Žiarskou chatou. Celkovo sme v tomto období zaznamenali 61 lavín. Najviac ich spadlo vo Vysokých Tatrách (31) a v Západných Tatrách (17). 

Fotky a mapa lavín, ktoré spadli po vyhlásení 4. stupni lavínového nebezpečenstva:

Prvý krát po Corone Inštruktáž pre verejnosť

18.2.2023 sme venovali stretnutiu s verejnosťou.  Cieľom Inštruktáže bolo oboznámiť horolezcov, lyžiarov a skialpinistov so základmi lavínovej problematiky a bezpečného pohybu v zimnom vysokohorskom prostredí. Veríme že to bolo prínosné pre obe strany aj napriek horšiemu počasiu. Pre nás to bola výborná možnosť získať spätnú väzbu na našu prácu a pre Vás, možnosť precvičiť si lavínové zručnosti.

Ďalšia rekordná nehoda 12. marca.

Lavínová nehoda, ktorá sa stala 11.03.2023 nás všetkých tak trochu prekvapila. Nebolo by to tým, že lavíny v sobotu nepadajú (práve naopak), ale skôr tým, že počasie v tento deň bolo viac než zlé. Mylne sme sa nazdávali, že všetci sedia na chatách, alebo sa motajú dolu v dolinách. Druhá prekvapujúca informácia bola, že počet postihnutých lavínou bol 11 !!! (BLOG o nehode). Naposledy bolo viac ako 11 ľudí zasiahnutých v jednej lavíne v roku 1974, vtedy to bolo až 31 ľudí, zhodou okolností tiež v Mengusovskej doline, viac info tu (link).

Základové lavíny v apríli

Jarné a teplé počasie so sebou každoročne prináša riziko vzniku nátrží, mokrých a aj základových lavín. Veľkú pozornosť vzbudila pomerne veľká lavína v Žiarskej doline, ktorá svojím dosahom zasiahla prístupovú cestu na Žiarsku chatu a ohrozila tak turistov v jednej z najnavštevovanejších dolín Západných Tatier. Odtrhla sa 17.04.2023 o 13:28 z masívu Príslopu na jeho východnom svahu. Takýto jav nie je ničím výnimočným a v minulosti sa v danej lokalite objavilo viacero, či už jarných mokrých lavín, ale aj veľkých prachových v strede zimy.

Celkové zhodnotenie

Celkovo možno teda hodnotiť zimu ako snehovo relatívne bohatú hlavne v Západných Tatrách. Svedčia o tom aj výšky snehu v marci v Žiarskej doline. Vo Vysokých Tatrách sneh pribúdal o čosi neskôr a pomalšie ako v Západných Tatrách, ale snehu bolo dostatok hlavne v druhej polovici zimy. Chladný bol koniec zimy a napríklad 20. mája bolo pod Hrubou kopou ešte viac ako 100 cm snehu.

Vydávanie lavínových správ trvalo takmer 6 mesiacov od polovice novembra do polovice mája (173 dní). Vo Fatrách skončilo lavínové spravodajstvo o niečo skôr. Najvýraznejším lavínovým obdobím bola prvá polovica februára s veľkým počtom dní so zvýšeným nebezpečenstvom (3.stupeň). Toto obdobie vyvrcholilo Veľkým lavínovým nebezpečenstvom od 3. do 6. februára. Koniec sezóny už bol o niečo pokojnejší, no ohrozenie lavínami trvalo aj v máji.

Počet ľudí zranených a usmrtených lavínami v období 1998 – 2023

Čo sa týka obetí lavín zaznamenali sme 6 obetí. To je výrazne nadpriemerné číslo. Zranenia v lavínach utrpelo 8 ľudí, čo je oproti minulej sezóne nárast. Nehôd sme celkovo zaznamenali 23. Všetky sú zosumarizované v tabuľke nižšie. Najviac ich bolo tradične vo Vysokých Tatrách, vo Veľkej Fatre nebola žiadna. Zaujímavosťou oproti minulým sezónam bol ústup nehôd pri skialpinizme a všetky obete boli pri aktivitách bez lyží. Potvrdila sa ohrozenosť peších turistov a horolezcov.

Lavíny s účasťou človeka v sezóne 2022/2023

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *